Sajtóközlemény: A Szegedi Tudományegyetem kutatói által létrehozott: „AfB1 és analógjai szelektív detektálásra, nanostruktúra és film előállítására alkalmas P1300545 alapszámú magyarszabadalmi bejelentés finanszírozása” című projekt megvalósítása IPARJOG_

A Szegedi Tudományegyetem az IPARJOG_12 program keretében benyújtott AfB1 és analógjai szelektív detektálására, nanostruktúra és film előállítására alkalmas P1300545 alapszámú magyar szabadalmi bejelentés finanszírozása tárgyú, IPARJOG_12-1-2014-0022 azonosítószámú pályázata a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség döntése alapján 600.000,- Ft összegű, visszatérítési kötelezettség nélküli támogatást nyert, amely a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból kerül finanszírozásra.

A Magyar szellemi alkotások hazai és külföldi iparjogvédelmi oltalmának támogatása tárgyú (IPARJOG_12) program célja a szellemi alkotások hazai, vagy nemzetközi iparjogvédelmi oltalmát szolgáló oltalomszerzési és oltalom fenntartási tevékenységek támogatása. A tervezett iparjogvédelmi tevékenység eredményeként nő a benyújtott hazai, valamint a külföldi iparjogvédelmi bejelentések és a megadott oltalmak száma, ami előmozdítja a magyar szellemi alkotások hasznosulásának sikerességét.

 

A Szegedi Tudományegyetem az IPARJOG_12 program keretében benyújtott AfB1 és analógjai szelektív detektálására, nanostruktúra és film előállítására alkalmas P1300545 alapszámú magyar szabadalmi bejelentés finanszírozása című, IPARJOG_12-1-2014-0022 azonosítószámú pályázata a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség döntése alapján 600.000,- Ft összegű, visszatérítési kötelezettség nélküli támogatást nyert, amely Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból kerül finanszírozásra.

 

„AfB1 és analógjai szelektív detektálására, nanostruktúra és film előállítására alkalmas P1300545 alapszámú magyar szabadalmi bejelentés” című projekt 2013.09.09. – 2015.03.02. között valósult meg, Dr. Buzás Norbert vezetésével. A projekt célja a P1300545 alapszámú magyar szabadalmi bejelentés benyújtásához kapcsolódó, valamint a felmerülő további szabadalmi és egyéb ügyvivői költségek kerültek finanszírozása.

 

Tudományosan bizonyított tény, hogy a penészgombák által termelt mérgeket, a mykotoxinokat a gomba, mint „vegyi fegyvert” alkalmazza a baktériumok és egyéb vetélytársakkal szemben. A penészgombák szaporodásának a nagy meleg, a magas páratartalom és a rossz higiénés viszonyok kedveznek, miközben a rovarok vagy rágcsálók okozta sérülések következtében is penészedésnek indulhatnak a növények. A romlott ételek úgyszintén bármikor könnyen penészednek. A modern mezőgazdaság intenzív termelési módszereinek eredményeként azonban a növények gyakran már a földeken elkezdenek penészedni. Előfordulhat, hogy a növényeken még semmilyen fertőzés nem látható, azonban a mykotoxinok már kimutathatók.


A találmány tárgya egy olyan mérési eszköz és módszer kifejlesztése, amely minél kisebb koncentrációtartományban lehetővé teszi az aflatoxin kimutatását. Célunk a legkisebb kimutatható mennyiség meghatározása, valamint a mérési eredmények és az alkalmazott műszerek érzékenységének meghatározása. Találmányunk megvalósítása során bioszenzorokat fejlesztettünk ki, amelyhez funkcionalizált arany nanorészecskék, ill. aranyfilmeket alkalmaztunk.

Kidolgozásra került a génkárosító aflatoxin és analógjai szelektív detektálására alkalmas, bioszenzor struktúra, valamint a struktúrát tartalmazó nanofilm, amely előzetes tesztjeink alapján megbízható eredményekkel szolgál. A kidolgozott technológia hasznosítása során a következő lépés a léptéknövelés, az engedélyezési eljárások lefolytatása, a termékfejlesztés és gyártásba vonás, amely során meg kell határozni, hogy milyen formákban érdemes kiszerelni a termékeket, majd ennek megfelelően elő kell készíteni a kapcsolódó gyártástechnológiai lépéseket.

 

A projekt megvalósítása során a magyar szabadalmi bejelentés benyújtásához kapcsolódó, valamint a felmerülő további szabadalmi és egyéb ügyvivői költségek kerültek finanszírozásra, a szabadalmaztatási folyamat jelenleg is zajlik.

 

Az IPARJOG_12 program keretében megvalósított „AfB1 és analógjai szelektív detektálására, nanostruktúra és film előállítására alkalmas P1300545 alapszámú magyar szabadalmi bejelentés finanszírozása” című projekt lezárását követően folytatódik a technológia további hasznosítási lehetőségeinek feltérképezése, a hasznosító partnerek azonosítása, amelynek érdekében a Szegedi Tudományegyetem szakemberei, kutatói folyamatosan együttműködnek a potenciális ipari partnerekkel.


USZT2 Mo_megujul4